Glosa: V šachu rozhoduje i psychologie hry

Každý šachista ví, jak je důležitá jeho technika. Musí si osvojit mnoho strategických a taktických dovedností. Bez přirozeného nadání pro královskou hru se ovšem neobejde, protože v šachu, stejně jako v jiných sportech platí, že vše se nabiflovat a vydřít nedá. V královské hře někdy bývá neprávem opomíjena psychologie hry. O téhle stěžejní disciplíně existují stohy knih a špičkoví šachisté dnes mají i své kouče.

Ve vážné partii má totiž každý hráč přidělený určitý čas a je jen na něm, jak účinně s ním bude hospodařit. Příliš pomalá hra se stejně jako ta zbrklá nevyplácí. Důležité je vybalancovat střed a mít cit pro to, jak rychle můžu hrát. Když je času málo, a v koncové hře je pozice složitá, vyhrává ten, kdo je více psychicky odolný a pevný, zkrátka kdo vydrží finální tlak hry.

Aby byl čtenář v obraze: Po některých soupeřových tazích existuje mnoho variant, kudy se hra může ubírat. Je nutné zachovat klidnou hlavu a hrát v souladu se svým citem pro hru, nenechat se vykolejit nástrahami soupeře a vše s ohledem na časomíru dobře propočítat. Také na konci hry už bývají síly často vyčerpány a bez houževnatosti se žádný šachista, ať už na celosvětové úrovni, nebo té lokální, neobejde. Nakonec každý, kdo usedá k partii, a šachisté z Dolního Újezda netvoří výjimku, hraje obvykle se stejným nasazením jako ti nejlepší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru